The Silver Medal of the American Daffodil Society shall be awarded to an individual deemed by the Honors Committee as being worthy of “recognition of outstanding service to the American Daffodil Society.”
Here it is a list of Silver Medal Recipients in 8 ½” x 11″ printable format: ADS Silver Medal Recipients
Here is a list of Silver Medal Recipients in 5 ½” x 8 ½” printable format: ADS Silver Medal Recipients – small format
Below are the Silver Medal Recipients listed by year. Click on the PDF symbol to read the citation for each awardee.
1962 Mrs. Lawrence Wharton
1963 Mrs. Goethe Link
1964 George Lee
1965 Willis Wheeler
1966 Laura Lee Cox
1967 Kitty Bloomer
1968 Harry Tuggle
1969 (not awarded)
1970 Wells Knierim
1971 (not awarded)
1972 Roberta Watrous
1973 John Larus
1974 (not awarded)
1975 Polly Anderson
1976 William G. Pannill
1977 Tom D. Throckmorton
1978 (not awarded)
1979 (not awarded)
1980 Marie Bozievich
1981 Louise Hardison
1982 (not awarded)
1983 Mrs. Royal A. Ferris
1984 Mary Lou Gripshover
1985 William O. Ticknor
1986 William Bender
1987 William Roesé
1988 Jane Moore
1989 Eve Robertson
1990 (not awarded)
1991 Kitty Frank
1992 Loyce McKenzie
1993 Delores (Tag) Bourne
1994 Stan Baird
1995 Naomi Liggett
1963 Mrs. Goethe Link
1964 George Lee
1965 Willis Wheeler
1966 Laura Lee Cox
1967 Kitty Bloomer
1968 Harry Tuggle
1969 (not awarded)
1970 Wells Knierim
1971 (not awarded)
1972 Roberta Watrous
1973 John Larus
1974 (not awarded)
1975 Polly Anderson
1976 William G. Pannill
1977 Tom D. Throckmorton
1978 (not awarded)
1979 (not awarded)
1980 Marie Bozievich
1981 Louise Hardison
1982 (not awarded)
1983 Mrs. Royal A. Ferris
1984 Mary Lou Gripshover
1985 William O. Ticknor
1986 William Bender
1987 William Roesé
1988 Jane Moore
1989 Eve Robertson
1990 (not awarded)
1991 Kitty Frank
1992 Loyce McKenzie
1993 Delores (Tag) Bourne
1994 Stan Baird
1995 Naomi Liggett
1996 Helen Trueblood
1997 Ted Snazelle
1998 Peggy Macneale
1999 Richard Frank
2000 Delia Bankhead
2001 Martha Anderson
2002 Kathryn Andersen
2003 Richard Ezell
2004 Weldon Childers
2005 Jaydee Ager
2006 Nancy Mott
2007 Robert Spotts
2008 Phyllis Hess
2009 Bill Lee
2010 Kirby Fong
2011 Keith Kridler
2012 Tom Stettner
2013 Jeanie Driver
2014 Sally Nash
2015 Rodney Armstrong
2016 Nancy Tackett and Ben Blake
2017 Lynn Slackman
2018 Glenna Graves
2019 Mary Darling
2020 Mitch Carney
2021 Sara Kinne
2021 Becky Fox Matthews
2022 Janet Hickman
2023 Dianne Mrak
1997 Ted Snazelle
1998 Peggy Macneale
1999 Richard Frank
2000 Delia Bankhead
2001 Martha Anderson
2002 Kathryn Andersen
2003 Richard Ezell
2004 Weldon Childers
2005 Jaydee Ager
2006 Nancy Mott
2007 Robert Spotts
2008 Phyllis Hess
2009 Bill Lee
2010 Kirby Fong
2011 Keith Kridler
2012 Tom Stettner
2013 Jeanie Driver
2014 Sally Nash
2015 Rodney Armstrong
2016 Nancy Tackett and Ben Blake
2017 Lynn Slackman
2018 Glenna Graves
2019 Mary Darling
2020 Mitch Carney
2021 Sara Kinne
2021 Becky Fox Matthews
2022 Janet Hickman
2023 Dianne Mrak